Görünmez Bankacılık Nedir?

Görünmez Bankacılık Nedir?

12-10-2022
240

Yapay zeka, kişisel finansal yönetim yazılımları, nesnelerin interneti, sesli bankacılık, BaaS ve fintech inovasyonları dahil olmak üzere dijital bankacılık teknolojileri tek bir hedefe doğru birleşiyor: görünmez bankacılık. Peki görünmez bankacılık nedir? Görünmez banka son yıllarda kullanılmaya başlanan bir tabirdir. Şubesiz bankacılık gibi bankacılık sisteminin son zamanlarda evrimleştiği evrenin bir ileri noktası görünmez bankacılıktır. Görünmez bankacılıkta müşteriler tüm bankacılık işlemlerini Siri benzeri bir e-asistan ile gerçekleştirebilecekler. Nesnelerin İnterneti’nin bankacılık işlemleri ile entegre edilmesi sayesinde görünmez bankacılık hayatımızın tüm alanlarında çalışmaya başlayacak.

E-asistanınıza kızınızın üniversite eğitimi için para biriktirmek istediğinizi söylediğinizde, e-asistan sizin için otomatik olarak özel bir eğitim tasarruf hesabı oluşturup düzenli olarak o hesaba para aktaracak. Alışveriş yaparken kredi kartınızın limitinin dolduğunu fark ettiğinizde e-asistanınız size özel bir kredi teklifinde bulunabilecek. Aynı zamanda görünmez bankacılık müşterilerin günlük hayatında kullandığı tüm işlemleri kolaylaştırmak için Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti ile entegre bir sistem olacak. Örneğin otoparktan çıkarken arabanız park ücretini kendisi ödeyecek.

Nesnelerin Bankacılığı

2030 yılından itibaren bankacılığın günlük faaliyetlere gömülü olarak görünmez bir şekilde çalışması planlanmaktadır. Bu değişiklik bir gecede olmayacak ancak atılan tohumlar hızlı bir şekilde filizlenmeye başladı.

Accenture’da bankacılıktan sorumlu kıdemli yönetici olan Alan McIntyre, yakın gelecekte ödemelerin kart ve telefon yerine giyilebilir cihazlar veya biyometrik cihazlar tarafından yapılacağını tahmin ediyor ve bunu şöyle açıklıyor: “İster parmağınızdaki yüzüğü dokundurarak ister yüz tanıma sistemiyle olsun, ödeme yapmak çok daha kolay bir hale gelecek. Cüzdanınızdan kart çıkarmak demode olacak. İşlemsel bankacılık olarak düşündüğünüz şey ortadan kalkacak.”

Bir ING girişimi olan FINN – Banking of Things, akıllı cihazların kullanıcı adına otonom ödemeler yapmasına izin veren bir yazılım geliştiriyor. Örneğin buzdolabınıza bu yazılımı entegre ettiğinizde dolaptaki yumurta bitmeye yaklaştığında buzdolabınız sizin yerinize otomatik olarak sipariş verebilecek. Arabanıza entegre edip benzin istasyonunda veya gişede otomatik olarak ödeme yapabileceksiniz.

Teknolojinin de gelişimiyle yakın gelecekte bankacılık çok daha görünmez bir hale gelecek.

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın. Finteo Açık Bankacılık Hizmeti ile tüm bankalar tek ekranda ve banka hesaplarının ERP entegrasyonu mümkün! Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları