Virman Nedir?

Virman Nedir?

21-03-2023
514

Bankaların dijitalleşme süreci sayesinde birçok işlem artık akıllı telefonlar üzerinden veya internet bankacılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Virman işlemi de bunlardan birisidir. İnternet bankacılığının henüz ortaya çıkmadığı yıllarda ATM’lerden yapılabilen virman işlemi artık rahatlıkla telefondan veya bilgisayardan saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Peki, bir bankacılık terimi olan virman nedir, ne anlama gelir ve nasıl yapılır?

Virman kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Aktarım anlamına gelen Fransızca bir sözcük olan “Virement” kelimesinden türetilmiştir. Virman, kişinin aynı bankada bulunan hesapları arasında para transferi işlemidir. Yani virman işlemi, aynı banka içerisinde birden çok hesaba sahip bir kullanıcının kendi hesapları arasında para gönderme ve para alma işlemi yapmasıdır. Örneğin; aylık maaşınızın yattığı vadesiz hesaptan vadeli hesabınıza para aktarmanız bir virman işlemidir. Bir işlemin virman işlemi olabilmesi için hesapların aynı bankada bulunması ve aynı kişiye ait olması gerekmektedir. Örneğin; aynı kişiye ait farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılan para alma-gönderme işlemi virman değildir.

Aynı bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplar arasında yapılan transfer işlemi de virmandır. Örneğin; maaş hesabı İş Bankası’nın Beşiktaş şubesinde bulunan ve aynı zamanda İş Bankası Beylikdüzü şubesinde vadeli bir hesabı olan bir kişi, bu hesaplar arasında transfer gerçekleştirirse buna virman işlemi denir.

İlginizi Çekebilir: Servis Modeli Bankacılığı Nedir?

Havale, EFT, FAST ve Virman Arasındaki Fark Nedir?

Havale, EFT, FAST ve virman, para transferi işlemlerinde kullanılan dört farklı yöntemdir. İşlevsellik olarak benzerdirler ancak birkaç farklılıkları vardır.

Havale:

Havale, aynı bankada hesabı bulunan iki farklı kişi arasında gerçekleşen transfer işlemidir. Para transferi anında gerçekleşir ve genellikle ücretsizdir. Havale işlemi yapabilmek için, gönderici ve alıcının aynı bankada hesabının olması gerekmektedir.

EFT:

EFT, farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Aynı zamanda farklı bankalarda hesabı olan bir kişi, bu hesaplar arasında transfer gerçekleştirirse, bu yine bir EFT işlemidir.

FAST:

FAST, fonların anlık ve sürekli transferi anlamına gelir. FAST ile EFT birbirisinin aynı işlemler gibi gözükse de EFT yalnızca sabah 8.30 ile akşam 17.30 saatleri arasında gerçekleştirilebilirken FAST 7/24 gerçekleştirilebilir.

Virman:

Virman, aynı bankada kişiye ait iki hesap arasında yapılan transfer işlemidir. Havaleden farklı olarak iki hesabın da aynı kişiye ait olması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Şubesiz Bankacılık Nedir?

Virman Nasıl Yapılır?

Virman yapmak dijitalleşme sayesinde artık oldukça basittir. Dijitalleşme öncesinde bir ATM’ye veya banka şubesine gitmeniz ve banka hesap bilgilerinizi paylaşarak talimat vermeniz gerekmekteydi. Fakat artık hayatınızdan belki saatler çalan bu işlem dijital bankacılık sayesinde saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Peki, dijital bankacılık ile virman işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Mobil Bankacılık ile Virman işlemi için şu adımlar izlenir:

  • İlgili bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması açılır.
  • İşlemler menüsünden Para Transferi işlemi seçilir
  • “Virman” veya “Kendi Hesabıma Transfer” işlemine girilir.
  • Öncelikle gönderen hesap ve tutar seçilir.
  • Ardından alıcı hesap seçilir. Alıcı hesabın aynı bankada bulunması ve sizin adınıza olması gerekmektedir.
  • Eğer transfer edilmek istenen tutar gönderen hesabında mevcutsa işlem onaylanır ve tamamlanır.

Virman işleminde banka tarafından herhangi bir transfer ücreti alınmaz. Virman ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

 

Benzer Blog Yazıları