Servis Modeli Bankacılığı (Banking as a Service) Nedir?

Servis Modeli Bankacılığı (Banking as a Service) Nedir?

08-04-2022
729

Servis modeli bankacılığı, finansal kapsayıcılığı arttıran ve bankacılık hizmetlerine olan erişimi kolaylaştırmayı sağlayan bir bankacılık modelidir. Bankacılık hizmetlerinin API’ler aracılığıyla firmanın ürünlerine veya hizmetlerine entegre edilmesini sağlar. 

Banking as a Service veya sıklıkla kullanılan şekliyle BaaS bir örnekle rahatça açıklanabilir. Diyelim ki bir havayolu firmasında yönetici pozisyonunda çalışıyorsunuz ve rekabetle mücadele için yeni bir yola ihtiyacınız var. Müşterilere fayda sağlayacak ve havayolu firmanızı kullanmalarına teşvik edecek bir yöntem bulmanız gerekiyor. Fakat bunu nasıl yapabilirsiniz? Bankaların dijital bankacılık hizmetlerini ürününüze entegre ederek elbette. Eğer müşterilerinize kullandıklarında hediye uçuş mili veren bir kredi kartı sunarsanız, müşteriler o kartı kullandıkça markanızla etkileşime girmiş olur. Banking as a Service, yalnızca bankaların sağlayabildiği bir hizmet olan kredi kartını firmanızın hizmeti olan uçuş mili ile entegre etmek ve müşterilere sunmaktır.

Servis Modeli Bankacılığı (BaaS) sayesinde bir havayolu şirketi finansal hizmetler sunmamasına rağmen müşterilerine mobil banka hesabı, kredi kartı, kredi ve ödeme hizmetleri gibi dijital bankacılık hizmetleri sunabilmektedir. Finans kurumları, Servis Modeli Bankacılığı sayesinde çok daha fazla sayıda müşteriye daha düşük maliyetlerle ulaşabilirken, distribütör markalar da yeni gelir alanları açabiliyor ve müşterilerine çok daha iyi dijital hizmetler sunabiliyor.

Açık Bankacılık ve Servis Modeli Bankacılığı 

Açık Bankacılık ve Servis Modeli Bankacılığı her ne kadar dijital bankacılık için çok önemli uygulamalar olsa da birbirinden çok farklıdır. İki hizmette de bankalar API aracılığıyla banka olmayan işletmelere entegre olur. Servis Modeli Bankacılığı’nda API aracılığıyla banka hizmetleri firmaların ürünleri veya hizmetleri ile entegre edilir. Fakat Açık Bankacılık uygulamalarında bankadan gelen veriler ürünler veya hizmetlerle entegre edilmez. Açık Bankacılık ile, çalıştığınız tüm bankalardaki hesap bakiyeleri, tüm bankacılık işlemleri tek ekranda görüntülenebilir, raporlanabilir ve gerçekleşen banka işlemleri API’ler sayesinde kullandığınız muhasebe yada ERP yazılımına otomatik entegre edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Tüm Banka Hesapları Tek Ekranda 

 

Ücretsiz bir şekilde tüm banka hesaplarınızı tek ekrandan yönetmek ister misiniz? Açık bankacılık hizmetimizi ücretsiz bir şekilde denemek için tıklayın!

 

Servis Modeli Bankacılığı Dünyada Giderek Popülerleşiyor 

Finansal bir yazılım şirketi olan Finastra tarafından yayınlanan araştırmaya göre üst düzey yöneticilerin neredeyse %85’i Servis Modeli Bankacılığı’nı şirketine entegre etmiş vaziyette veya 12-18 ay içerisinde entegre etmeye hazırlanıyor. İnanılmaz bir oran gerçekten. Finastra, farklı sektörlerden 1.600 üst düzey yöneticinin BaaS ve API odaklı platformlar aracılığıyla müşterilere perakende veya toptan bankacılık ürünleri ve hizmetleri sağlama konusundaki görüşlerini aldı. Raporun temel bulguları arasında şunlar yer alıyor:

• Araştırmaya katılan yöneticiler, BaaS aracılığıyla KOBİ kredilerinin basitleştirilmesini ve 2024 yılına kadar %30’luk bir büyüme sağlamasını bekliyor.

• Çoğu katılımcı, genel BaaS pazarının önümüzdeki beş yıl içinde %50’den fazla büyümesini bekliyor.

• Katılımcıların neredeyse %85’i şirketlerinde BaaS’ı uyguluyor veya 12-18 ay içerisinde uygulamaya hazırlanıyor.

Benzer Blog Yazıları