Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

01-08-2022
259

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC yani Cental Bank Digital Currency), tıpkı geleneksel “para” gibi değiş tokuş edilebilen elektronik bir nakit şeklidir. Elbette, banka havalesi, dijital cüzdan veya kart ödemeleri yoluyla günlük olarak “elektronik para” ile işlemler yapıyoruz, ancak merkez bankası dijital para birimi ile arasında bir fark var. Teknolojinin gelişmesiyle uzun süredir ağırlıklı olarak dijital biçimde (örneğin banka hesaplarında, ödeme uygulamalarında veya çevrimiçi işlemlerde) para bulunduruyoruz. Fakat CBDC, genel kamuya açık mevcut dijital paradan farklı bir para birimidir çünkü bir CBDC, ticari bir bankanın değil doğrudan Merkez Bankası’nın yükümlülüğündedir.

Çoğu dijital ödeme esasen bir çektir – kullandığınız bankanın hesabınızdan “gerçek” para ödemesi için hazırlanan bir talimattır aslında. Bu nedenle, işlemleri gerçekleştirmek, para transfer etmek, ödemeleri tamamlamak ve milyonlarca bireysel hesabı yönetmek için birçok araç kullanılmaktadır. Öte yandan CBDC, Bitcoin ve Ethereum gibi merkezi olmayan dijital para birimlerinden evrimleşmiştir ve tıpkı nakit işlemlerde olduğu gibi aracısız olarak çalışır – doğrudan kişiden kişiye veya müşteriden satıcıya bir madeni para gibi hareket eder.

İlginizi Çekebilir: API Bankacılığı Nedir?

Hem kripto para birimleri hem de CBDC, işlemleri oluşturmak, izlemek ve doğrulamak için ağ bağlantılı elektronik kaynaklara bağımlıdır. Bitcoin gibi çoğu kripto para biriminde bu kaynaklar dağıtılır ve anonim hale getirilir. CBDC söz konusu olduğunda, nihayetinde bir merkez bankası tarafından kontrol edilen merkezi bir veritabanı, para birimini yayınlar ve onu tanımlamak için her “e-dolar” veya “e-yuan”a benzersiz bir seri numarası sağlar. Genellikle merkez bankaları elektronik para birimini mevcut ulusal para birimine de sabitler. Ulusal para birimleri bugün itibari para olduğundan, CBDC’lere aynı zamanda dijital itibari para birimi de denir.

Merkez bankası dijital para birimi kullanmak, banka hesaplarını çevrimiçi ödeme sistemlerine bağlamak için bir ara adım gerektirmediğinden tüketiciler için çok daha verimlidir, ancak hükümet tarafında daha önemlidir. Hükümetin batı bankacılık sistemini bypass ederek ülke dışına gerçekleştirilen gerçek zamanlı işlemlerde daha fazla kontrolünün olmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Banka Hesap ERP Entegrasyonu

 

Finteo’nun açık bankacılık hizmetini ücretsiz bir şekilde deneyebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm banka hesaplarını tek ekranda ücretsiz bir şekilde görüntülemek için tıklayın!

 

Hangi Ülkeler CBDC Geliştiriyor?

Bahamalar 2020 senesinde dünyanın ilk CBDC’si olan Sand Dollar’ı piyasaya sürdü. Hindistan, Çin, Rusya, Kanada, ABD, İngiltere, Meksika gibi ülkeler de CBDC geliştirmeye devam ediyor. Çin, CBDC geliştirmeleri konusunda önde görünüyor. Çin’in hedefi merkez bankası dijital para birimini (e-CNY veya dijital yuan olarak adlandırılıyor) 2022 bitmeden kullanıma sokmak. 

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Benzer Blog Yazıları