Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital Cüzdan Nedir?

11-08-2022
167

Dijital cüzdan, aynı zamanda e-cüzdan olarak da bilinir, kullanıcıların kredi kartı ve banka kartı gibi ödeme yapmak için kullandığı araçların bilgilerini ve şifrelerini barındıran bir uygulamadır. E-cüzdan, banka ve kredi kartlarının sanal sürümlerini güvenli bir şekilde uygulama içerisinde saklar, böylece ödeme yapmak için kart bilgilerinizi girmenize veya fiziksel bir kart taşımanıza gerek kalmaz. Ayrıca dijital olarak satın aldığınız biletleri ve e-kuponları da dijital cüzdan içerisinde saklayabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan belgeler her zaman telefonunuzda ve elinizin altında olur.

Dijital Cüzdan Ne İşe Yarar?

Dijital cüzdan, kullanıcıların fiziksel bir karta gerek duymadan akıllı telefonunu kullanarak online olarak ödeme yapmasına olanak sağlar. Dijital cüzdanınızda eğer tüm kartlarınız kayıtlıysa, fiziksel cüzdanınızı evde unutsanız dahi her yerde ödeme yapabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Dijital Cüzdanlar

Dijital cüzdan bir akıllı telefon aracılığıyla kullanıldığı için en çok bilinen ve en çok kullanılan dijital cüzdanlar da akıllı telefon üreticilerinin çıkardığı uygulamalardır. Örneğin Apple, iPhone kullanıcıları için Apple Pay uygulamasını, Google ise Android kullanıcıları için Google Pay uygulamasını piyasaya sürmüştür. Samsung da kendi telefon kullanıcıları için Samsung Pay uygulamasını kullanmaktadır. Bu üç büyük telefon üreticilerinin uygulamaları dışında en çok bilinen ve en çok kullanılan dijital cüzdan uygulaması ise elbette PayPal’dır.

Apple Pay
Apple Pay ile yapılan ödemeler, Touch veya Face ID kullanılarak doğrulanır, böylece minimum çabayla maksimum güvenliğe sahip olabilirsiniz. Apple Pay’i hem telefonunuzdan hem de akıllı saatinizden kullanabilirsiniz. Fakat Apple Pay henüz Türkiye’de resmi olarak kullanıma açılmamıştır.

Google Pay
Google Pay, parmak izi veya şifre ile ödeme yapabilmeniz için NFC teknolojisini kullanır ve kart bilgileriniz her zaman şifrelenir. Google Pay ülkemizde henüz kullanılamamaktadır.

Samsung Pay
MST ve NFC teknolojisiyle donatılmış, yaygın olarak kabul edilen bir başka elektronik ödeme sistemidir. Henüz Türkiye’de kullanıma açık değildir.

PayPal
Sanal N26 Mastercard’ınızı PayPal’a ekleyebilir ve PayPal’ın kabul edildiği her yerde tek bir dokunuşla ödeme yapabilirsiniz. Ne yazık ki Paypal Türkiye’den çekildiği için Türkiye’de kullanımı mümkün değildir.

Türkiye’de Kullanılabilen Dijital Cüzdan Uygulamaları

Türkiye’de kullanabileceğiniz birçok dijital cüzdan uygulaması bulunmaktadır. BonusFlaş, BKM Express, Paynet ve Papara gibi uygulamalara kredi kartı bilgilerinizi kaydederek fiziksel kartınıza ihtiyaç duymadan ödeme yapabilirsiniz.

Dijital Cüzdan Güvenli Mi?

Dijital cüzdan, ödeme bilgilerinizin akıllı telefonunuzdan asla ayrılmamasını sağlamak için gelişmiş bir şifreleme yöntemi kullanır. Dijital cüzdan, genellikle parmak izi veya Face ID kullanarak ödeme yapılmasına izin verdiği için oldukça güvenlidir. Ayrıca birçok dijital cüzdan, gerektiğinde kullanılabilecek iki faktörlü kimlik doğrulama, tek seferlik PIN’ler gibi ek güvenlik protokollerine sahiptir.

Finteo’nun açık bankacılık hizmetini ücretsiz bir şekilde deneyebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm banka hesaplarını tek ekranda ücretsiz bir şekilde görüntülemek için tıklayın!

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Benzer Blog Yazıları