Hesap İşletim Ücreti Olmayan Neobanka : Chime

Hesap İşletim Ücreti Olmayan Neobanka : Chime

06-05-2022
277

Amerika’nın en değerli fintech şirketlerinden birisi olan Chime, hesap işletim ücreti olmadan bankacılık hizmeti sunuyor. Chime aynı zamanda maaş hesabınızdan 2 gün önceden maaşınızı çekebilmenize olanak sağlıyor ve daha birçok finansal hizmet ile giderek büyüyor. Peki, Amerika’nın en değerli fintechlerinden Chime nedir, ne hizmetler sunmaktadır?

Chime Nedir?

Chime, temel bankacılık hizmetlerinin kolay ulaşılabilir ve ücretsiz olması gerektiği fikri üzerine kurulmuş bir finansal teknoloji şirketidir. Chime kuruluş felsefesinin “müşterilerle birlikte kazanç sağlamak, müşterilerden kazanç sağlamak değil” olduğunu söylüyor. Bu nedenle Chime, kredili mevduat hesabı ücretleri, hesap işletim ücretleri, ek hesap ücreti gibi hizmet bedelleri almamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Avrupa’nın İlk Blockchain Neobankası

Chime Amerika’da bölgesel bankalarla ortaklık yapan bir fintechtir. Bu sayede, geleneksel bankalar tarafından iyi hizmet almayan Amerikalılar için daha düşük maliyetli seçeneklerle daha rekabetçi bir pazar oluşmasına katkı sağlamaktadır. Chime bir neobanka olarak hizmet vermektedir, bu yüzden fiziksel şubesi bulunmamaktadır. 13 milyondan fazla kullanıcısı ile Chime her geçen gün daha da büyüyor. Giderek popülerleşen ve tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan Chime’ın halka arzı ile alakalı Forbes’un yaptığı habere göre Chime IPO bir süre daha olmayacak gibi duruyor.

Chime’ın Sunduğu Hizmetler

Chime bir neobanka olarak birçok farklı finansal hizmet sunmaktadır. Chime’ın Amerikan Bankacılığı’na getirdiği en önemli değişiklikler arasında en çok öne çıkanı kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeden finansal hizmetleri kullanabilmesidir.

Get Paid Early ( Maaşını Erken Al Hizmeti) 

Get Paid Early veya Türkçeleştirirsek Maaşını Erken Al Hizmeti, Chime’da maaş hesabı bulunan kullanıcılara maaşlarını erken alma fırsatı sunmaktadır. Maaş ödeme gününüze 2 gün kala maaş hesabınızdan para çekebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Olmadan Bankacılık Hizmeti

Chime’ı Amerika’da en çekici yapan özelliklerinden bir tanesi hesap işletim ücreti almamasıdır. Bir neobanka olarak hizmet veren Chime, kullanıcıların hesapları üzerinden kazanç sağlamamaktadır.

Ücretsiz Ek Hesap Hizmeti

Chime kullanıcıları hesaplarında hiç para kalmadığında herhangi bir ücret ödemeden ek hesaptan 200 USD’ye kadar harcama yapabilmektedir. Kullanıcılar herhangi bir ekstra ücret ödemeden banka kartları aracılığıyla ek hesabını kullanabilmekte veya ATM’den para çekebilmektedir.

Ücretsiz ATM Hizmeti

Chime, Amerika genelinde 60 binden fazla ATM’den ücretsiz işlem fırsatı sunmaktadır. Chime, 60 binden fazla ATM ile ülkenin en büyük 3 bankasının sahip olduğu ATM ağının toplamından daha büyük bir ATM ağı ile hizmet vermektedir.

Credit Builder

Credit Builder hizmeti, mali açıdan sorumluluk kazanmak ve kredi notunu yükseltmek isteyen Y kuşağı ve Z kuşağı tüketicilerine yönelik bir hizmettir. Kullanıcılar banka hesaplarından istedikleri miktarda parayı credit builder hesabına aktarır. Credit Builder hesabına bağlı kredi kartı ile hesaptaki miktar kadar harcama yapılır ve her ay sonunda otomatik olarak kredi kartı borcu ödenir.  Bu sayede kullanıcıların kredi notu yavaş yavaş artar. Yani banka hesabınızdaki paranızı ödünç alarak kredi kartı ödemeniz geldiğinde ödeyeceğinizin garantisini vermiş oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Y Kuşağı Bankalardan Memnun Değil

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın. Finteo Açık Bankacılık Hizmeti ile tüm bankalar tek ekranda ve banka hesaplarının ERP entegrasyonu mümkün! Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Blog Yazıları