Enflasyon-BNPL (Hemen Al Sonra Öde) İlişkisi

Enflasyon-BNPL (Hemen Al Sonra Öde) İlişkisi

29-11-2022
187

Enflasyonun giderek artması tüm dünyada olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’ni de olumsuz bir şekilde etkiliyor. Enflasyonun toplum üzerindeki etkilerinden bir tanesi de ödeme alışkanlıklarının değişmesi. Sunbit tarafından yaptırılan ve 2.000’den fazla Amerikan vatandaşının katıldığı yakın tarihli bir araştırma, tüketicilerin neredeyse %70’inin ödeme yaparken BNPL hizmetini kullanmaya sıcak baktığını gösteriyor.

Günümüzde ekonomik durumu iyi olmayan bir tüketici beklenmedik ve gerekli bir harcamayı nakit olarak karşılamakta zorlanıyor. Bu durumda da BNPL gibi doğru finansman araçlarına erişim, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemli bir hal almaktadır. Araştırmaya göre Amerikalı tüketicilerin yüzde 69’u araba tamiri, gözlük veya diş sağlığı gibi gerekli hizmetleri ödemek için BNPL’ye sıcak bakmaktadır.

BNPL gibi finansman seçeneklerine sıcak bakanlar yalnızca zor durumdaki tüketiciler değil. Anketin bulguları, yıllık hane geliri 100.000 $ ve üzerinde olan katılımcıların, yıllık hane geliri 75.000 $’ın altında olan katılımcılara oranla önümüzdeki 6 ay içinde gerekli bir hizmeti almak için Şimdi Al Sonra Öde hizmetini kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ankete göre Boomers kuşağı gerekli hizmetler için Buy Now Pay Later hizmetine en soğuk bakan kuşak olarak görülüyor. Kuşaklara göre BNPL hizmetine sıcak bakma oranları şu şekildedir: Boomers %52, Z Kuşağı %72, X Kuşağı %72 ve Y Kuşağı %84.

Günlük İhtiyaçlar için BNPL

Mevcut enflasyon, ABD’deki 10 tüketiciden yaklaşık sekizini olumsuz etkiliyor ve %81’i sonuç olarak satın alma gücünün azaldığını düşünüyor. ABD’li tüketicilerin %79’u mal/hizmet fiyatlarının artmaya devam edeceği beklentisiyle önümüzdeki aylarda ihtiyaçlar için tasarruf yapma amacıyla eğlence gibi diğer harcamalarını azaltmayı planlıyor.

Araştırmaya göre ABD’li tüketicilerin üçte ikisinden fazlası (%67) enflasyon nedeniyle gerekli hizmet ihtiyaçlarını ve satın alımlarını erteliyor. En çok ertelenen kalemler arasında ev onarımları (%27), diş sağlığı hizmetleri (%27), araba satın alımları (%26) ve araba tamirleri (%20) yer alıyor.

Yapılan araştırma gösteriyor ki enflasyonun artması ve ekonominin olumsuz seyretmesi BNPL hizmetine yönelimi giderek arttırmaktadır. Tüketicilerin birçoğu artık kredi kartı kullanmaktansa Şimdi Al Sonra Öde hizmetini kullanmayı tercih ediyor. Yakın zamanda BNPL sektörünün giderek büyüyeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Açık bankacılık ve finans dünyası ile alakalı daha fazla içerik için bizi takip edebilirsiniz!

Benzer Blog Yazıları