Metal Yakalılar!

Metal Yakalılar!

22-02-2021
330

Beden gücü ile “üreten” mavi yakalıları biliyoruz..

Zihin gücü ile “üreten” beyaz yakalıları da biliyoruz..

Hatta çok bilmediğimiz gri, kırmızı, yeşil, siyah, pembe gibi renklerin yanında yeni, açık, scarlet, sanal, altın gibi yakalar olduğunu da bu yazıyı hazırlarken öğrenmiş olduk :)

Fakat bizim konumuz Metal Yakalılar?

İş dünyasında yer almaya başlayan bu yeni nesil üreten çeşidi, genel olarak robotlar ve yapay zeka için kullanılıyor. Hem mavi metal yakalı hem de beyaz metal yakalı olma potansiyelleri dolayısıyla da çoğu çalışan için oldukça korkutucular.

Fakat ve henüz, “makine öğrenmesi”ni “yapay zeka(AI)” sandığımız bir yerde olduğumuzdan ve robotların etkin şekilde hayatımıza dahil olması için epeyce yolumuz olduğundan konuya bugünün metal yakalıları açısından bakmak daha doğru olacaktır.

İş hayatında gittikçe daha fazla yer alan metal yakalılar, ister mavi ister beyaz yaka olsun teknolojiyi kullanabilen, uygulayabilen ve geliştirebilen teknik ve yaratıcı kişileri ifade ediyor.

Ve burada, sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlardan bahsetmiyoruz. Hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, hangi ünvana sahip olursa olsun, işini teknoloji ve dijitale taşıyarak bunu etkin şekilde kullanan tüm çalışanlar, yöneticiler ve iş sahipleridir bahsettiğimiz metal yakalılar..

Çalışana ve kuruma hiçbir katma değer sağlamadığı gibi, zaman ve emek maliyeti yüksek, hataya açık, tekrardan ibaret iş süreçlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan metal yakalılar, robotlar gelene kadar iş yaşamında en fazla “değer” yaratacak olan ve dengeleri tümüyle değiştirecek olan kişiler olacaklardır. Hatta bunu öngörebilen işletmeler için olmaya başladılar bile..

Ve bu konuda öncü olan sektör, bankalar ve bankacılıktaki değişim ile yine finans sektörü oldu.

Bankalar, her geçen gün şube ve şube personeli sayısını azaltarak, şube bankacılığını daha çok “özel bankacılık” statüsünde sunmaya başlarken, BT (bilgi teknolojileri) personeli istihdamını arttırarak şubeye gitmeden yapılabilecek tüm işlemleri dijital bankacılık kanalları ile sunmakta ve bu alana yatırım yapmaktadır.

Hatta 01.03.2021’den itibaren uygulamaya girecek olan uzaktan kimlik tespiti ile şubeye gitmeden, sayfalarca sözleşmeye ıslak imza yapmaya gerek kalmadan, oturduğunuz yerden hesap açabileceğiniz yepyeni bir dönem geliyor.

İlginizi çekebilir: Açık Bankacılık Nedir?

 

 

Benzer Blog Yazıları