Insurtech Nedir?

Insurtech Nedir?

30-09-2022
457

Insurtech, mevcut sigorta sektörü modelini maliyet tasarrufu ve verimlilik alanında geliştirmek ve kolaylaştırmak için tasarlanmış tüm teknolojik inovasyonlara verilen isimdir. Insurtech, fintech teriminden esinlenerek oluşturulmuş İngilizce “insurance” ve “technology” yani sigorta ve teknoloji kelimelerinin birleşimi bir terimdir.

Insurtech, gelişen dijital dünyanın sigorta endüstrisindeki yansımasıdır diyebiliriz. Insurtech, ultra özelleştirilmiş poliçeler, sosyal sigorta ve internet bağlantılı cihazlardan veri akışlarını kullanarak primleri gözlemlenen davranışa göre dinamik olarak fiyatlandırmak gibi büyük sigorta şirketlerinin kullanılmasına pek olumlu bakmadığı yolları geliştiren inovasyonlardır.

Insurtech’in Önemi

Geleneksel sigorta modelinde, insanları gruplamak için kullanılan temel düzeydeki verilere dayanarak bazı insanlara olması gerekenden daha yüksek maliyet çıkartılır. Insurtech tam olarak da bu veri ve analiz sorununu doğrudan ele alan bir inovasyondur. Insurtech, arabaların coğrafi konum takibi ve akıllı bileklikler gibi izleyicilere kadar her türlü cihazdan gelen verileri kullanarak daha iyi tanımlanmış risk grupları oluşturuyor ve daha rekabetçi bir fiyat politikası oluşmasını sağlıyor.

Örneğin GoHealth isimli Insurtech şirketi, sağlık sigortası seçimini kolaylaştırma üzerine çalışan bir firmadır. Müşteriye özel yani müşterilerin tam olarak ihtiyaçlarını karşılayan poliçeler bulmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanmaktadır. Türkiye’de sigortam.net firması benzer bir alanda çalışan bir Insurtech’dir.

Daha iyi sigorta fiyatlandırma modellerine ek olarak, Insurtech şirketleri daha da ileri gidip AI ile acentaları ortadan kaldırmayı hedefliyor. Acentaların görevlerini yerine getirmek ve müşterilerin ihtiyacı olan poliçeleri bulmak için deep learning teknolojisi ile yapay zekanın (AI) kullanılması için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Ayrıca farklı poliçeleri yönetmek ve izlemek için tek bir platformun kullanılması gibi uygulamalar da Insurtech şirketlerinin uygulama alanları arasında yer alıyor. Bir arkadaşın arabasını ödünç almak gibi mikro ölçekte eylemler için isteğe bağlı geçici sigorta oluşturma seçenekleri de Insurtech sayesinde gerçekleşebiliyor.

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Benzer Blog Yazıları