Finteo MAG Mayıs 2024 - Merkez Bankası rezervleri 123,1 milyar dolar oldu

Finteo MAG Mayıs 2024 - Merkez Bankası rezervleri 123,1 milyar dolar oldu

13-05-2024
536

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık para ve banka istatistikleri açıklandı.

Buna göre, 29 Mart itibariyle Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 1 milyar 934 milyon dolar azalışla 68 milyar 748 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 22 Mart’ta 70 milyar 681 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu.

Bu dönemde altın rezervleri 1 milyar 215 milyon dolar artışla 53 milyar 163 milyon dolardan 54 milyar 378 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankasının toplam rezervleri, 29 Mart haftasında bir önceki haftaya kıyasla 718 milyon dolar gerileyerek 123 milyar 844 milyon dolardan 123 milyar 126 milyon dolara indi.

 

 

Bloomberg, THY'in Airbus ve Rolls-Royce, uçak parçası üretimine yönelik $20 milyar değerinde anlaşmaya yakın olduğunu duyurdu.

Türk Hava Yolları THYAO.IS, geçen yıl açıkladığı büyük çaplı uçak siparişi kapsamında Rolls-Royce Holdings Plc RR.L ve Airbus SE AIR.PA ile uçak parçalarının yerli üretimi için 20 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

Bloomberg'de konuya yakın Türk kaynaklara dayandırılan habere göre, söz konusu anlaşma bu ayın sonunda İstanbul'da düzenlenecek bir törende açıklanabilir.

 

Bloomberg Green'in dört kıtada devam eden geçiş analizine  göre, 31 ülke EV'de önemli bir dönüm noktası haline gelen, yeni otomobil satışlarının %5'inin tamamen elektrikli olduğu noktayı aştı. Bu eşik, kitlesel benimsemenin başlangıcına işaret ediyor ve ardından teknolojik tercihler hızla değişiyor.

2022 analizinde yalnızca 19 ülke %5'lik devrilme noktasını geçmişti. Geçen yıl elektrikli araçlar dört kıtaya yayıldıkça bu sayı arttı. İlk kez en hızlı büyüyen pazarlardan bazıları Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya'da bulundu.

Tayland, 2023'ün ilk çeyreğinde %5 eşiğini aşarak Güneydoğu Asya'nın elektrikli araç öncüsü oldu ve ardından son çeyrekte yeni otomobil satışlarının yaklaşık %13'üne yükseldi. Geçiş , Çin'in Great Wall Motor Co. şirketine ait olan Tayland'ın ilk yerli EV fabrikasının açılışıyla daha da hızlandı.

Benzer bir hikaye, bir yıl önce elektrikli araçların benimsenmesi konusunda neredeyse hiç radarda olmayan Türkiye'de de yaşandı.  Türk otomobil şirketi Togg, Tesla'nın Model Y'siyle rekabet eden bir SUV olan ilk pille çalışan otomobili T10X'in piyasaya sürülmesiyle düğme bastı. Türkiye üçüncü çeyrekte %5'lik dönüm noktasını aştı ve dördüncü çeyrekte Avrupa'nın dördüncü büyük EV pazarı oldu.

2022'de endüstriyel uygulamalarda gümüşün rekor düzeyde kullanılmasının ardından, 2023'te 654,4 milyon ons (Moz) ile yeni bir rekor kırıldı.

Yeşil ekonomi uygulamalarından elde edilen yapısal kazanımlar, 2022'de olduğu gibi bu ilerlemelerin temelini oluşturdu. Beklenenden daha yüksek fotovoltaik (PV) kapasite eklemeleri ve yeni nesil güneş pillerinin daha hızlı benimsenmesi, küresel elektrik ve elektronik talebini yüzde 20 gibi önemli bir oranda artırdı. Aynı zamanda, elektrik şebekesi inşaatı ve otomotiv elektrifikasyonu da dahil olmak üzere yeşille ilgili diğer uygulamalar da kazanımlara katkıda bulundu. Ayrıca yapay zeka (AI) geliştikçe gümüşün vazgeçilmez bir malzeme haline gelecek olması da yeni talep fırsatları yaratabilir.

Genel olarak, gümüş talebi 2023'te üst üste üçüncü kez gümüş arzını aştı ve bu da 184,3 milyon onsluk yapısal pazar açığına yol açtı .Popüler yatırım araçları içerisinde yer alan değerli metallerde altın ilk akla gelen olsa da, endüstriyel kullanımın artması ve altına göre daha uygun fiyatlı olması sebebiyle gümüşün önümüzdeki günlerde yatırımcılar tarafından nasıl değerlendirileceği merak konusu.

 

Microsoft yönetiminde olması beklenen yeni veri merkezinin, faaliyetlerine 2028 yılında başlaması planlanıyor.

The Information tarafından edinilen bilgilere göre Microsoft ve OpenAI, 100 milyar dolar yatırımla içerisinde milyonlarca özel sunucu çipine sahip Supergate isimli bir süper yapay zeka bilgisayarının da bulunduğu bir veri merkezi inşa etmeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki 6 ay içerisinde veri merkezinin inşaatına başlamayı planlayan ikili, bu zamana kadar inşa edilmiş en büyük merkezi kurmaya adım adım ilerliyor. Microsoft'un yönetiminde olması planlanan yeni veri merkezi, OpenAI'ın yapay zeka modellerini güçlendirmesine yardımcı olacak.


Kaynaklar:

 

Benzer Blog Yazıları