El Salvador Bitcoin Şehri Kuruyor

El Salvador Bitcoin Şehri Kuruyor

31-12-2021
134

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’da ülkenin güneydoğusunda yer alan Conchagua yanardağının yakınında “Bitcoin City” olarak adlandırılan bitcoin ile finanse edilecek bir şehir kurulması planlandığını açıkladı. Bukele’nin açıkladığına göre şehirde konut ve ticari alanlar, eğlence mekanları, restoranlar ve bir havaalanı olacak.

Bitcoin City’nin inşaatına 2022'de başlanması planlanıyor. Şehirde katma değer vergisi dışında hiçbir vergi olmayacak yani vatandaşlardan gelir vergisi alınmayacak. 2021 Haziran ayında El Salvador Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etmiş ve dünyada bunu gerçekleştiren ilk ülke olmuştu. Ayrıca vatandaşların kripto para birimini kullanmasına izin vermek için bir bitcoin cüzdanı da oluşturuldu. Ancak El Salvador halkında bu politikaya karşı çıkanlar da var. Eylül ayında binlerce insan, kripto paranın Orta Amerika ülkesinde istikrarsızlığa yol açabileceğinden korkarak yasayı protesto etmek için sokaklara çıktı.

İlginizi Çekebilir: Türkiye Paris İklim Anlaşmasını İmzaladı

El Salvador, bir Digital Assets Infrastructure şirketi olan Blockstream ile ortaklaşa gerçekleştireceği “Bitcoin Bond” projesi aracılığıyla yaklaşık 1 milyar dolar toplamayı planlıyor.  Blockstream'in baş strateji sorumlusu Samson Mow, piyasadan 500 milyon dolarlık bitcoin almak üzere tasarlanan tahvilde beş yıllık bir kilitlenme olacağını söyledi. Blockstream, tahvildeki yatırımcıların yıllık özel bir temettü alacağını söyledi. 

Hükümet, fonların yarısının bitcoin satın almak için kullanılacağını, diğer 500 milyon doların ise enerji ve bitcoin madenciliği altyapısına gideceğini söyledi. El Salvador, bitcoin madenciliğine güç sağlamak için yanardağdan gelen jeotermal enerjiyi kullanmayı planlıyor.

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı güncel bilgilerden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Açık Bankacılık ile alakalı ilginizi çekebilecek bazı içerikler:

Açık Bankacılık Nedir?

Açık Bankacılık Nasıl Doğdu?

Türkiye’de Açık Bankacılık

Dünyada Açık Bankacılık

Benzer Blog Yazıları