BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) Nedir?

BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) Nedir?

18-11-2022
267

BSMV yani Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi 6802 sayılı “Gider Vergileri Kanunu” ile yürürlülüğe giren bir vergidir. Banka ve sigorta işlemlerinin vergilendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur. BSMV içerik olarak menkul kıymet alım satım ve aracılık işlemlerinin vergilendirilmesini de kapsamaktadır. BSMV bankalarda işlem yapan müşterilere de uygulanmaktadır. Gider Vergileri Kanunu’nda belirtildiği üzere BSMV kapsamındaki tüm işlemleri banka aracılığıyla yapan kişiler Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne tabidir.

BSMV’nin kapsadığı bazı işlemler şunlardır:

  • Tüm banka işlemleri ve bankacılık hizmetleri
  • Menkul kıymet alım satım ve aracılık hizmetleri
  • Mevduat faizi vermek ve benzeri menfaatler amacıyla düzenli para toplama işlemleri
  • Ödünç para verme işlemleri

BSMV Oranı Nedir?

BSMV oranı, cumhurbaşkanı tarafından belirlenen ve ilgili mevzuatta %1 ila %15 arasında değiştirilebileceği belirtilen, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi tutarının tahakkuk faizi kazancına oranıdır. BSMV oranı, cumhurbaşkanı tarafından belirlenir ve Resmi Gazete aracılığıyla açıklanır. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi oranı düzenli olarak değiştirildiği için güncel oranların Resmi Gazete üzerinden takip edilmesi gerekmektedir. Örneğin, yakın zamanda tüketici kredilerine uygulanan %5’lik BSMV oranı %10 olarak revize edilmiştir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

BSMV hesaplaması yapmak için öncelikle ilgili BSMV oranını öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin, kredi kartı ve ihtiyaç kredisi gibi işlemlerde BSMV oranı %10’dur. Eğer bankadan aylık %1.5 faizle 10.000 liralık bir ihtiyaç kredisi alırsanız ödeyeceğiniz BSMV tutarını şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

Ana Para x Aylık Kredi Faizi = 10.000 x %1.5 = 150 TL

Toplam BSMV Tutarı: Faiz x BSMV Oranı = 150 x %10 = 15 TL 

 

İhtiyaç kredisi ödemesi ve benzeri tüm banka işlemlerinizi tek bir ekrandan görüntülemenizi sağlayan Açık Bankacılık hizmetimizi denemek ister misiniz? Tüm bankalar tek ekranda hizmeti ile anlaşmalı bankalarımızda bulunan tüm hesaplarınızı tek platformda görüntüleyebilirsiniz. Hemen ücretsiz deneme hesabınızı oluşturup hesap hareketlerinizi tek ekrandan görüntülemeye başlayın!

Benzer Blog Yazıları