Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek? İşte Tüm Detaylar..

Bitcoin Halving Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek? İşte Tüm Detaylar..

29-02-2024
813

Kripto para borsası içerisinde en çok hacme sahip olan Bitcoin’in arkasında yatan en önemli gizem: Halving!

 

Bitcoin piyasası içerisinde doğru yatırım adımları atabilmek ve portföyü en iyi biçimde şekillendirmek isteyenler için Halving detayı önem arz ediyor.

 

Bitcoin alım satımı yapmak isteyenlerin doğru zamanlarda alım yapmaları son derece önemlidir. Doğru yerden alımları yapmak, çok daha yüksek karlara sahip olmanın en önemli anahtarı olur. Aynı zamanda, sadece Bitcoin fiyatı kendisini değil tüm kripto piyasasını da direkt olarak etkiler. Altcoin ticareti yapan yatırımcılar için de Bitcoin’in değişkenlikleri çok büyük bir öneme sahiptir. Bitcoin fiyatını direkt olarak etkileyen Halving hakkında detaylı bilgiler ve bir sonraki Halving tarihi bu yazımızda!

 

Bitcoin Halving’i Ne Anlama Geliyor?

 

BTC ağına coinlerin eklenmesi için madencilere verilen ödüllerin yarıya indirilmesine Halving ismi verilmekte. Kripto para piyasasında Bitcoin dışında madencilik faaliyeti ile üretilen Litecoin, Cash gibi farklı birimler de bu durumdan etkilenir.

 

Neden Bitcoin Halving Yapılıyor?

 

Bilindiği üzere, Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmış durumda. Bu sınırlı arzın korunabilmesi için de madencilere verilen ödül miktarının belirli dönemlerde azaltılması gerekiyor.

 

Burada merak edilen konu ise, madencilerin yarılanma sonrasında çok büyük zararlar etme ihtimalleri olabilir. Ancak, bu noktada da Bitcoin’in haftalık ve aylık grafiklerde yükseliş göstermesi, aradaki farkın kapanmasına yardımcı olarak madencilerin zarar yerine kar etmelerini sağlıyor.

 

Bitcoin’in değerini belirleyen farklı bir proje ya da durum bulunmuyor. Elbette belli başlı haberler vs. bu fiyat dengesini değiştirebiliyor olsa da aslında her şeyin başında talep ve arz gelmekte. Halving de arz tarafında belirli bir azalmanın olması anlamına geliyor. Bu durumda da teorik olarak Bitcoin değeri yükseliyor.

 

2024 Bitcoin Halving’i Ne Zaman Olacak?

 

Bitcoin Halving’i takvime göre her dört yılda bir gerçekleşen önemli bir olay. Son olarak 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştiğinden dolayı, 2024 yılının Mayıs ayına gözler çevrilmiş durumda. 2024 yılında Bitcoin yarılanmasında, 840 bin bloğa ulaşılmış olacak ve ödül miktarı 3,125 BTC’ye düşecek.

 

Tarihte her Bitcoin Halving’i sonrasında değerin artması, heyecanları daha fazla artırıyor. Bu süreçte yatırımcıların paralarını en iyi şekilde değerlendirmeleri ve doğru yerde doğru alımlar yapmaları faydalı olacaktır. Bakalım, 2024 yılındaki Halving süreçlerinde neler yaşanacak?

Benzer Blog Yazıları