Avrupa’nın İlk Blockchain Neobankası

Avrupa’nın İlk Blockchain Neobankası

11-02-2022
145

Elektronik Para Kurumu (EMI) kategorisinde Bank of Lithuania tarafından onaylanan BENKER, Avrupa’nın ilk blockchain neobankası olmaya hazırlanıyor. BENKER, Avrupa Birliği içerisinde yalnızca blockchain üzerinden finansal hizmet sunan ilk fintech şirketi olacak.

 

Neobanka (Neobank) Nedir?

 

Neobanka, yeni nesil bir bankacılık sistemidir. Neobankalar, tüm finansal işlemlerin dijital ortamda telefonlar, bilgisayarlar, tabletler gibi aletler üzerinden yapılmasına olanak sağlar. Neobankalar, mobil ve çevrimiçi bankacılığı kolaylaştırmak için uygulamalar, yazılımlar ve diğer benzer teknolojileri sunar. Neobank fintech şirketlerinin fiziksel şubesi yoktur, yalnızca dijital ortamda hizmet vermektedirler. 

İlginizi Çekebilir: Dünyada Açık Bankacılık

 

Blockchain Neobank

 

BENKER, finans sektörünün Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR), banka gizliliğini ve düzenleyici gereklilikleri karşılaması için özel olarak tasarlanan bir blockchain olan Natrix üzerinde çalışacak. BENKER, kullanıcıların tam kontrol ve gerçek özgürlüğe sahip olduğu, kullanıcılar ve finansal piyasa katılımcılarının aynı seviyede olduğu bir piyasa sürdürülebilirliği sağlayan bir dijital servis olacak.

BENKER CEO'su Viktor Bodnar, Neobankanın müşterilere daha fazla özgürlük sunarak kişisel finansta köklü bir dönüşüm için bir katalizör olacağını umuyor. Bodnar, Blockchain sayesinde elde edilen ileri teknoloji tabanlı garantilerle mevcut yasal ve düzenleyici önlemleri genişleterek yerleşik düzene meydan okuyabilecek bir finansal hizmet yaratacaklarını düşünüyor.

İki yıllık planlama ve geliştirme sürecinin ardından, EMI lisansı onayını da almasıyla Blockchain Neobankası, hem bireysel müşterilere hem de KOBİ'lere hizmet verecek. Blockchain Neobankası, kullanıcıların altın alıp satabilecekleri bir platform sunacak.

Açık Bankacılık ve finans dünyasıyla alakalı daha fazla habere ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: The Fintech Times

Benzer Blog Yazıları