2023’ün bitmesine ve yeni yılı planlamaya günler kaldı!

2023’ün bitmesine ve yeni yılı planlamaya günler kaldı!

03-11-2023
172

2023’ün bitmesine ve yeni yılı planlamaya günler kaldı!

Zaman eskiden daha yavaş ilerliyordu sanki. Çünkü artık yılın başlaması ile bitmesi arasındaki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile. Bugün, 2023 yılını bitirmemize sadece 57 gün kaldı ki bu aynı zamanda yeni yılı planlamak için kalan süre!

Dünya çok karışık, Türkiye çok değişken…

Hem dünya hem de Türkiye, ekonomik açıdan zorluklarla karşı karşıya olduğundan finansal geleceğimizi şekillendirme sorumluluğu bizlerde. Bireyler ve işletmeler, güvenli ve sürdürülebilir bir yaşam ömrü için para yönetimi konusunda bilmediklerini öğrenmeli, öğrendiklerini uygulamalı, uyguladıklarını değerlendirmeli ve finansal kararlarını bu değerlendirmelere dayandırmalıdırlar.

 

Bu bir ihtiyaç mı, yoksa istek mi?

Bireyler, ne kadar kazandığından ziyade satın alma gücünü koruyup koruyamadığına odaklanmalı. Her satın alma kararı verirken sormamız gereken temel bir soru var: Bu bir ihtiyaç mı, yoksa istek mi? Bu soru, kişisel finans yönetiminde kritik rol oynar. Yüksek enflasyon dönemlerinde ürün ya da hizmetlerin değeri çok hızlı arttığından ihtiyaçlarınızı bekletmeden satın almalısınız. Ancak istekleriniz konusunda seçici olmalısınız. Ayrıca, yaşınıza bakılmaksızın paranızın değerini korumak için yatırım yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kazanırken, harcarken ve biriktirirken kurduğunuz döngü, yaşam boyu para ile olan ilişkinizi dengede tutmanızı sağlayacaktır.

 

İşletmeler için dijitalleşme ve finans yönetimi, hiç olmadığı kadar önemli!

İşletmeler için de kaliteden ödün vermeden maliyetleri düşürmek ve geliri artırmak kritik bir zorunluluktur. Günümüzde tüketiciler, teknoloji ve internet sayesinde çok hızlı bir şekilde alternatif ürünlere ve hizmetlere ulaşabilirler. Ayrıca, kendi kararlarını alıp satın alma işlemini hızla tamamlayabilirler. Bu nedenle, işletmeler için dijitalleşme ve finans yönetimi, hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Rekabet avantajı kazanmak ya da hali hazırdaki avantajınızı korumak istiyorsanız dijitalleşme kaçınılmaz bir adımdır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, dijitalleşmenin insan kaynağını değersizleştirmediğidir, aksine dijitalleşme değerli insan kaynağının potansiyelini daha da açığa çıkarır. İnsanlar, dijital araçlar ve teknoloji sayesinde daha verimli çalışabilir ve katma değerli işler üretebilirler. Eğer işletmeniz bu fırsatı doğru bir şekilde kullanırsa, tüm departmanlarda verimliliği artırabilirsiniz. Bu da doğal olarak geliri artırır, rekabet gücünü yükseltir ve marka değerinizi artırır. Marka oluşturmak, uzun vadeli işletme başarısını sürdürülebilir hale getirir. Ayrıca markalaşmak ülke ekonomisi için de son derece önemlidir, çünkü güçlü markaların uluslararası arenada tanınması ve tercih edilmesi, ihracatı artırır ve dış ticaret dengesine katkı sağlar. Bu da ekonomik büyümeyi teşvik eder, yeni iş fırsatları yaratır ve ülkenin rekabet gücünü uluslararası pazarda artırır. Sonuç olarak, 2023 yılı biterken dijitalleşme konusunda yapabileceklerinizi tekrar gözden geçirmek için yılın son günleri!

 

#tümbankalartekekranda #tekekran #finteo #dijitalleşme #açıkbankacılık #finansteknolojileri #openbankingtr #bankaentegrasyon #finansaldijitalleşme #zamanyönetimi #işgeliştirme #finans #ekonomi #enflasyon #yatırım

Benzer Blog Yazıları