Valör Nedir?

Valör Nedir?

22-12-2022
1091

Valör kelimesi faiz hesaplaması işlemlerinde duyabileceğiniz bir bankacılık terimidir. İngilizcesi “value date” olan valör kelimesi, faiz hesaplaması işlemlerinde başlangıç tarihi anlamına gelmektedir. Valör terimini para transferi yaparken veya vadeli mevduat hesabı açarken görebilirsiniz. Valör, borç olarak geçen işlemlerde işlemin yapıldığı gün olarak kabul edilirken, alacak olarak geçen işlemlerde işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günü olarak kabul edilir.

Valör Tarihi Nedir?

Vadeli mevduat hesabı açarken karşımıza çıkan valör tarihi, açmış olduğunuz vadeli mevduat hesabında paranıza faizin işlemeye başladığı tarihtir. Kısacası faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihe valör tarihi denir. Vadeli mevduat hesabınızın valör tarihi hesabı açtığınız günse faiz kaybı oluşmaz. Fakat eğer valör tarihi bir sonraki gün ise 1 günlük faiz kaybı yaşarsınız. Bu durumda banka vadeli mevduat hesabınızdaki parayı 1 gün fazladan işletir.

Para transferi işlemlerinde de dekontta valör terimini görebilirsiniz. Dekontta yer alan valör tarihi, paranın gönderilen hesaba geçiş tarihidir. Mesai saatleri dışında yapılan transfer işlemlerinde valör tarihi bir sonraki iş günü olmaktadır. Örneğin akşam 21:00 gibi mesai saatlerinden sonra yapılan farklı bankalar arası transfer işlemleri bir sonraki iş gününde gerçekleştirilir. Muhabir bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerde ilave 1 günlük veya daha uzun sürelerde valör uygulaması gerçekleşebilmektedir.

Açık bankacılık ve finans dünyası ile alakalı daha fazla içerik için bizi takip edebilirsiniz!

Ücretsiz deneme hesabı oluşturmak için hemen tıklayın!

Benzer Blog Yazıları