Kredi Kart Ekstresi Nedir?

Kredi Kart Ekstresi Nedir?

18-11-2022
12659

Kredi kartı ekstresi, bankalar tarafından hazırlanan ve müşterilerin bir önceki ay içerisinde yapmış olduğu kredi kartı işlemlerini gösteren bir rapordur. Banka ekstresi olarak da adlandırılan kredi kartı ekstresi, kullanıcıların tüm işlemlerini takip etmesine olanak sağlar. Ekstre içerisinde dönem içi harcamalar, dönem toplam borcu, ödenmesi gereken toplam ve asgari tutarlar yer almaktadır. Aynı zamanda dönem içi tüm işlemler tarihleri ve açıklamaları ile birlikte gösterilir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı dönem borcu, kredi kartı ekstresi içerisinde yer alan ve kullanıcıların bir önceki hesap kesim tarihinden son hesap kesim tarihine kadar yapmış olduğu harcamaların ve daha önceki dönemlerden gelen (taksit vb.) harcamaların ve geçmiş dönemden kalan borçların toplamını gösteren borç tutarıdır. Kredi kartı dönem borcu 30 günlük bir süreyi kapsamaktadır. Fakat dönem borcu içerisinde daha önceki aylardan taksitlendirilen ve devam eden borçların taksit tutarları da yer almaktadır. Hesap kesim tarihi kullanıcılar için farklılık gösterebilmektedir. Hesap kesim tarihinizi kredi kartı ekstresi içerisinde görüntüleyebilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu içerisinde, taksitli alışverişlerin aylık taksit tutarları, tek çekim harcama tutarları, önceki aylardan gelen faiz tutarları, masraf tutarları ve varsa önceki dönemlerden kalan borç tutarları bulunmaktadır. Gelecek aylara yansıyan taksit tutarları dönem borcu içerisinde gösterilmez. Örneğin Ocak ayında yapılan 600 liralık bir harcama 6 taksitle ödenecekse Ocak ayı dönem borcuna 100 lira eklenir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı kullanıcılar tarafından genellikle dönem borcu tutarı ile karıştırılmaktadır. Asgari ödeme tutarı toplam borç değildir. Dönem borcu, aylık harcamalar, faizler, masraflar ve önceki dönemden kalan borçların toplam tutarıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise dönem borcunun belirli bir tutarıdır ve herhangi bir yaptırımla karşılaşmamak için son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı asgari ödeme tutarının oranı bankalara ve kullanıcılara göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle asgari ödeme tutarı, dönem borcunun %20’sinden düşük değildir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı kredi kartı ekstresi içerisinde gösterilmektedir.

 

Tüm bankalar tek ekranda hizmeti ile farklı bankalarda yer alan hesaplarınızı tek bir platformda görüntüleyebilirsiniz. Finteo Açık Bankacılık hizmetini kullanarak anlaşmalı olduğumuz bankalarda bulunan hesaplarınızı, kredi kartı ekstrelerinizi, ödemelerinizi ve diğer tüm işlemlerinizi tek ekranda kontrol edebilirsiniz. Hizmetimizi ücretsiz denemek için tıklayın!

Benzer Blog Yazıları