Finteo MAG Mart 2024 - 2024'ün En İyi Yatırım Trendleri

Finteo MAG Mart 2024 - 2024'ün En İyi Yatırım Trendleri

11-03-2024
58

2024 özellikle hisse senedi piyasası için heyecan verici bir başlangıç yapmış olsa da uzmanlar, enflasyon rallisini hesaba katarak yılın ilk yarısının üstünü çizdi. Tüm hesaplar, yılın ikinci yarısında gelecek muhtemel göstergelere odaklandı. Yatırımcıların hangi enstrümanda, hangi ilk seviyeleri radarına alacağı ise şimdiden belli. İşte 9 analistten yeni yıl için yeni stratejiler.

Enflasyon ve artan faiz oranları bu yılın en huzursuz konuları. Enflasyondaki artış, para otoritesini faiz oranlarını yükseltmeye ittikçe, huzursuzluk daha da derinleşiyor.

Mayıs ayında zirve beklenen enflasyon rallisi, hisse senedi piyasasının dostu değil. Nitekim, son üç aydır denge arayışını sürdüren BIST-100 endeksinde, yol boyunca hisseler kırmızıya sabitlendi. Bu yıl sabit gelirli varlıklarınızı güçlendirmek istiyorsanız uzmanlar sizi destekliyor.

Peki, özellikle yılın sonuna doğru faiz oranlarının düşeceği beklentisi göz önüne alındığında, yatırımcıların 2024 radarında neler olmalı? Bir grup uzmanla öne çıkan trendleri inceledik. Bu trendler, tüm yatırım hedefleriniz için önceden plan yapmanıza yardımcı olabilir.

Haberin tamamı için: 

https://www.ekonomim.com/ekonomi/2024un-en-iyi-yatirim-trendleri-haberi-724652

Kredi kartlarına yeni düzenleme gelebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu toplantısında kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini ve bu konuda çalışmalarının olduğunu aktardı. Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

TCMB başkanlığı görevinin daha ilk haftasında olan Karahan, kredi kartı harcamalarına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

"Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz çok net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu nedenle bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir ama bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız."

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise, son dönemde çok dillendirilen kredi kartları ve bireysel kredilere limit konusunda, kredi kartlarında 20 bin, bireysel tüketici kredilerinde de 100 bin liranın altına limit gelmemesi gerektiğini ancak lüks tüketimin sınırlandırılması gerektiğini belirtti.

Haberin  devamı için: 

https://www.bbc.com/turkce/articles/cv2wvdp38lno

https://www.ekonomist.com.tr/haberler/is-bankasi-genel-muduru-aran-dan-kredi-karti-ve-kredilerde-limit-duzenlemesi-aciklamasi--47827

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'na başvuru şartlarını açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, pilot olarak deprem bölgesinden başlanacak Aile ve Gençlik Fonu için başvuruların 15 Şubat’tan itibaren alınacağını belirterek, "Programdan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor" dedi.

Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak.

Haberin tamamı için: 

https://www.aile.gov.tr/haberler/bakanimiz-mahinur-ozdemir-goktas-aile-ve-genclik-fonuna-basvuru-sartlarini-acikladi/

Google, Avrupa’da yapay zeka eğitimleri vermek için 25 milyon euro ayıracak

Google, Avrupa’da yapay zeka eğitimleri vermek için 25 milyon euroluk bir bütçe ayırdı. Şirket, sosyal girişimler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar aracılığıyla bireylere eğitim verecek. Eğitimden en çok yararlanacak kişilere ulaşmayı amaçlayan şirket, başvurularını açtı. Büyüme akademileri kuracak olan Google, ücretsiz çevrimiçi yapay zeka kurslarını da 18 farklı dile genişletmeye hazırlanıyor.

Kâr amacı gütmeyen programı Google ile birlikte yürüten Center for Public Impact'in genel müdürü Adrian Brown, "Araştırmalar, yapay zekanın faydalarının, özellikle ekonomik güvenlik ve istihdam açısından mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirebileceğini gösteriyor." dedi. "Bu yeni program, Avrupa çapında insanların yapay zeka konusundaki bilgi, beceri ve güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olacak ve kimsenin geride kalmamasını sağlayacak."

Haberin tamamı için: 

https://swipeline.co/google-avrupada-yapay-zeka-egitimleri-vermek-icin-25-milyon-euro-ayiracak/

 

Benzer Blog Yazıları