Bitcoin ETF Onayı Geldi! Peki Şimdi Ne Olacak?

Bitcoin ETF Onayı Geldi! Peki Şimdi Ne Olacak?

30-01-2024
300

ETF olarak kısaltılan Exchange-Trader Fund tanımı, çok uzun süredir para piyasalarının gündeminde olan bir konu. ETF kelimesi Türkçede borsada işlem gören fon anlamına gelir. ETF onayının gelmesi, birimlerin hem bankalarda hem de borsada kabul görmesi anlamına geliyor.

 

Bitcoin ETF sürecinde onay mercii olan SEC tarafından 9 Ocak 2024 tarihli X platformu üzerinden bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ETF onayı gerçekleştiğine dair bilgilendirme olsa da bu paylaşılan tweetin aslında hesabın hacklenmesi sonucu iletildiği ortaya çıktı.

 

Ertesi gün SEC tarafından yapılan yeni açıklamada ise belirlenen borsalarda Bitcoin ETF’lerinin açılmasına onay verildiği bildirildi. Bitcoin ETF sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de aslında insanlar borsada direkt olarak Bitcoin almayacaklar. Özellikle kripto ile çok fazla karıştırılan bu hususta, kripto piyasalarındaki gibi coinler arası geçiş söz konusu değildir.

 

Borsada ETF sonrası yapılan işlemleri, Bitcoin hareketlerine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir hisse senedi olarak görmek daha mantıklı olacaktır.

 

Bitcoin ETF’si Neden Önemlidir?

 

  • Borsa yatırım fonu haline geldiğinden dolayı, kripto piyasasındaki herhangi bir borsada cüzdan açma gereksinimi ortadan kalkmış olacaktır. Bir borsada hesap açmaya gerek kalmadan BTC alım satımları yapılabilecektir.
  • Borsada yeni alıcıların sürece dahil olması hacmi artıracağından dolayı, güncel Bitcoin fiyatında da artışlar bekleniyor.
  • Küçük yatırımcı gözünde Bitcoin ETF’si genel olarak olumlu bir hava oluşturmuş durumda. Ancak, dev yatırımcıların sürece dahil olmasının risklerini ve oluşabilecek volatil hareketleri de göz önüne almak son derece önemlidir.

 

Bitcoin’de Son Durum Ne?

 

Bitcoin ETF onayı sonrasında ilk olarak Bitcoin fiyatı 49.000 dolar seviyelerine kadar yükselse de bu seviyelerde çok fazla kalıcılık sağlayamamıştır. Sonrasında gelen düşüşün önemli sebepleri arasında, bir gün öncesindeki hacklenme olayı, haber sonrası ortaya çıkan yalanlamalar, haberi sat mantığını uygulayan traderlar gibi pek çok neden gösterilebilir. ETF sonrasındaki bir hafta içerisinde ise şuan için durgun seyreden bir piyasa olduğunu söylemek mümkündür.

 

BTC ETF’leri Nasıl Saklanacak?

 

BTC ETF saklanması görevi önemli süreçlerden bir tanesidir. Bu süreci üstlenen ise kripto piyasaları oldu. Hashdex – Bitgo, VanEck-Gemini, Fidelitiy ise kendi saklama hizmetini kullanacak. Geriye kalan 8 borsa fonu için saklama görevini üstlenen dev borsa Coinbase oldu.

 

Yahoo Finance verilerine göre 10 spot Bitcoin ETF’sinin ilk gündeki hacimleri 4.5 milyar doları geçerek önemli bir seviyeye ulaşmıştır. JP Morgan tarafından yayınlanan rapora göre, Amerika’da mevcut kripto piyasalarından yaklaşık olarak 36 milyar dolara kadar bir fon çekilmesi beklenmekte.

Benzer Blog Yazıları